piątek, 25 stycznia 2013

63. Berlinale

O będzie się działo się! Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie nazywany też Berlinale, jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i świecie. Odbywa się corocznie w lutym. Pierwszy festiwal odbył się w 1951. Jury festiwalu zawsze kładło specjalny nacisk, aby były tam przedstawiane filmy z całego świata. Od wielu lat w jego programie znajdują się filmy poruszające ważne społeczne problemy i przedstawiające realistyczny obraz współczesnego świata. Berlińskie jury chętnie nagradza bowiem filmy politycznie zaangażowane, zapraszające do dyskusji o społecznych i cywilizacyjnych przemianach.
W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 7-17 lutego, a ogłoszenie filmów nagrodzonych w konkursie głównym będzie miało miejsce 16 lutego w Berlinale Palast. Ceremonię zakończy pokaz filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem.


Co ważne, w tym roku najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej "W imię..." ("In the Name of...") znalazł się w Konkursie Głównym 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. "W imię..." opowiada historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz jest lubiany przez ludzi, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość. Tematem nowego filmu jest wiara, wątpliwość, tęsknota za uczuciem.  W tegorocznym programie imprezy obok filmu Małgorzaty Szumowskiej znajdzie się film "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec, który będzie pokazywany w konkursowej sekcji Generation 14plus oraz w sekcji Panorama. Polskim akcentem będzie również prezentacja w sekcji Forum koprodukcji niemiecko-polskiej "Sieniawka" Marcina Malaszczaka.


Będzie się działo, a my będziemy tam :) Już nie mogę się doczekać!
3majcie kciuki za Nasz polski film!
buziaki
a.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz